ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ : Ηττα με 2-0 για τον ΗΡΑΚΛΗ !!

Την ήττα με 2-0 γνώρισε σήμερα η ομάδα μας με αντίπαλο την Μικρασιατική , στα πλαίσια της 2η αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ μπήκε δυνατά και είχε στο 1ο μολις λεπτό ευκαιρία σε σουτ του Πουλιού με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια . Στο 3ο λεπτό ο Νούρε δεν μπόρεσε να νικήσει με κεφαλιά τον τερματοφύλακα , ενώ το σουτ του Κοκοκίρη στο 9ο λεπτό απέκρουσε και πάλι ο Σεράφης .  Στο 12' ο Νούρε επιχείρησε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο , με την μπάλα να φευγει ελάχιστα από το δοκάρι και στο 19' ο Πουλιός είχε την ευκαιρία του αγώνα όταν ο Λάϊος τον έβγαλε με κάθετη απέναντι από τον Σεράφη που είπε όχι στο σουτ του  . Ο νόμος του ποδοσφαίρου για άλλη μια φορά επαληθεύτηκε και στην πρώτη τελική της Μικρασιατικής μετά από λάθος στην άμυνά μας ο Φαφαλιός με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 στο 35' , το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 2ο μέρος είχαμε καλό σουτ στο 51' από τον Νούρε , που απέκρουσε με δυσκολία ο τερματοφύλακας και ακόμα δυο σουτ με Λάϊο στο 54' και Γρίγο στο 62' που πάλι είπε όχι ο Σεράφης . Στο 67' και ενω πιέζαμε για την ισοφάριση ο Χαβιάρας εκμεταλεύτηκε νέο λάθος στην άμυνά μας , βγήκε τετ ατετ και κατάφερε να νικήσει τον Σαββίδη γράφοντας το τελικό 2-0 . Η πίεση συνεχίστηκε αλλά εκτός από ενα σουτ του Τελίδη στο 76' , δεν καταφέραμε να σημιώσουμε κάποια άλλη φάση . Στο 83' είχαμε τη φάση που ξεσήκωσε τον κόσμο του ΗΡΑΚΛΗ όταν ο Πουλιός πίεσε από πίσω τον Γκίκα , στα "όρια" του φάουλ ,  με τον τελευταίο να σηκώνεται από το έδαφος και να χτυπάει τον παίκτη μας με κουτουλιά ρίχνοντάς τον στο έδαφος  . Ο Διαιτητής του αγώνα Λιβανίδης με υπόδειξη του βοηθού Καλογερά , έδειξε κόκκινη κάρτα και στους δυο ποδοσφαιριστές , ενέργεια που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες .

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΩΝΑ : 2η Αγωνιστική Πρωταθλήματος Χίου  2017-2018

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ : 1 Οκτωβρίου 2017 ώρα 17:00

ΓΗΠΕΔΟ : Χίου

ΕΠΑΙΞΑΝ :Σαββίδης (C), Κοκοκύρης , Νούρε , Σίμος (Βασιλάκης) ,Τελίδης, Γρίγος (Σταυράκης), Ελευθερίου , Πουλιός , Λάϊος , Σαχίνογλου , Τομάζος,

Την 18αδα συμπλήρωσαν : Μαυρέλης , Κουμπής , Μουχλής,  Τζιώτης , Μαργαρίτης .