ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ : "Το θέλαμε παραπάνω και το πήραμε !!"

Με τη φράση "το θέλαμε παραπάνω και το πήραμε " ο προπονητής του ΗΡΑΚΛΗ , Μπάμπης Σαββίδης , εξέφρασε αυτό που όλοι είδαν σήμερα στο πρώτο παιχνίδι για το πρωτάθλημα , όπου η ομάδα μας με ανατροπή κατάφερε και νίκησε τον Ατρόμητο με σκορ 2-1 .

Στο 1ο ημίχρονο είχαμε δοκάρι σε κεφαλιά του Τομάζου στο 30ο λεπτό . Ο Ατρόμητος πίεζε και κατάφερε να βγεί τετ ατετ σε μια περίπτωση αλλά ο Σαββίδης , που για αλλό ενα παιχνίδι "κατέβασε ρολά" , είπε όχι στον Παπαγιαννάκη . Στο 45' όμως ο Ατσάλης με προβολή μέσα στη μικρή περιοχή έκανε το 0-1 για τον Ατρόμητο , το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 2ο μέρος η ομάδα μας μπήκε δυνατά και κατάφερε να δημιουργήσει τρεις καλές ευκαιρίες . Στην πρώτη ο Γρίγος, μετά από εκτέλεση φάουλ του Αφενδή , βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην μικρή περιοχή , κοντρόλαρε και πλάσαρε αλλά ο Χαβιάρας του είπε όχι . Στη δευτερη ο Πουλιός από πλάγια θέση , με εξουδερωμένο τον Χαβιάρα , δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα σωστά στελνωντάς την αουτ . Ο Γρίγος μετά από κόρνερ βρέθηκε μόνος με τον Χαβιάρα και πλάσαρε , αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου εδιωξε και με την βοήθεια του δοκαριού η μπάλα κατέληξε κόρνερ . Στο 70' λεπτό ο Κοκοκύρης σούταρε και η μπάλα σταμάτησε σε χέρι αμυνόμενου εντός της μεγάλης περιοχής με τον διαιτητή να δίχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι και να μην καταλογίζει το πέναλντι . Ο Ατρόμητος βρήκε χώρους και κατάφερε σε τρεις περιπτώσεις να φύγει στον αιφνιδιασμό , δυο φορές με τον Παπαγιαννάκη με την μπάλα μετά τα σουτ του, να καταλήγει αουτ και μια με τον Ατσάλη όπου το σουτ του απέκρουσε και πάλι ο Σαββίδης . Στο 81' ο Κοκοκύρης έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Πουλιό με τον τελευταίο να κάνει το 1-1 . Μετά το γκολ ο Σούκας χτύπησε εκτός αγώνα τον Αφενδή ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος, με τον διαιτητή και το βοηθό του να μην καταλογίζουν το παραμικρό . Στο 89ο λεπτό ήρθε η ανατροπή όταν ο Πουλιός νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1 . Ο Ατρόμητος στις καθυστερήσεις κέρδισε ένα φαουλ λίγο έξω από την περιοχή αλλά στο σουτ του Σούκα ο Σαββίδης έιπε για άλλη μια φορά οχι !!

Συγχαρητήρια στα παιδιά του ΗΡΑΚΛΗ που σε 8 ημέρες έδωσαν τρεις πολύ δυνατούς αγώνες και παρά την απώλεια του super cup κατάφεραν και σήκωσαν το κεφάλι και παρά το ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ δεν το έβαλαν κάτω και πάλεψαν μέχρι το τέλος για την ανατροπή !!!

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΩΝΑ : 1η Αγωνιστική Πρωταθλήματος Χίου  2017-2018

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ : 24 Σεπτεμβρίου 2017 ώρα 17:00

ΓΗΠΕΔΟ : Θυμιανών

ΕΠΑΙΞΑΝ :Σαββίδης (C), Κοκοκύρης , Νούρε (52' Σαχίνογλου) ,Τελίδης, Γρίγος, Πουλιός (92' Μουχλής), Λάϊος, Σταυράκης , Αφενδής, Τομάζος, Σίμος .

Την 18αδα συμπλήρωσαν : Μαυρέλης , Κουμπής , Τζιώτης , Αλέκου , Βασιλάκης.